Bir hadise ya da olgu üzerine edinilen bilgiye yüklem denir. Bu bilginin ceride, dergi gibi yapıt organlarıyla ya da radyo, televizyon alıcısı gibi iletişim vesaitıyla topluma sunulmak üzere hatlı metin hâline getirilmesine bile yüklem hatsı adı verilir. Gün boyunca insanlar iletişim ihtiyacını karşılamak bağırsakin çeşitli yollar aramış bu fakatçla kil tabletlere, ceylan derilerine ve kayalara hatlarını yazmışlardır. Matbaanın icadıyla gökçe yazın varlıkında önemli değişiklikler olmuş zamanla gazetecilik ortaya çıkmıştır. Gazeteler iletişim vesaitının yaygın olmadığı dönemlerde yegâne iletişim aracı olarak kullanılmıştır. Kitle iletişim vesaitının vürutmesi ile yanında yüklem ve habere vusul yolları bileğanlayışmiştir. Günümüzde insanlar ceride, TV ve İnternet ile iletişim ihtiyaçlarını kontralamaktadırlar. Habere ulaşmanın çok amelî başüstüneğu günümüzde habere hızlı ve güvenilir kaynaklardan ulaşabilmek daha da önemli hâle gelmiştir. Habere mevla olan can ve toplumlar, yaşamın değişen ve vüruten koşullarını hızla yorumlayıp geçim sağlamlayabilmekte ve böylece siyasal, kazançlı, sosyal ve kültürel alanlarda avantajlı konuma gelebilmektedir. Selen, deposunı yaşamdan alır ve özellikle çok hızlı bileğanlayışimlerin başüstüneğu günümüz dünyasında habersizce eğleşmek, adeta yaşamın dışında eğleşmek anlamına gelmektedir. Günümüzde sayıları her sabık ruz küsurat hatlı, görsel ve anlayışitsel yapıt organları, topluma yüklem iletmekte ve insanları yaşananlardan haberdar etmektedir.

Her hadise ve olgu yüklem değeri taşımaz. Haberi verilecek olayda ya da olguda taalluk çekicilik ve toplumun genelini ilgilendirme nitelikleri aranır. Bu niteliklere mevla hadise ve olgular yüklem değeri taşır. Haberciler bunu “Köpeğin inı ısırması yüklem bileğildir, insanoğlunun köpeği ısırması haberdir.” kavlükararüyle mahdutçe ilkeleştirmişlerdir. Haberci yani muhabir, toplumun ilgisini çekecek bu vakaları araştırıp yüklem hâline getiren kişidir. Bir muhabir bağırsakin herhangi birinin yolda yürürken düşmesi yüklem değeri taşımazken bir ülkenin mutluluk reis beyının düşmesi yüklem değeri taşır. Bunu belirleyen ölçüt, toplumun genelini ilgilendiriyor olmasıdır. Sav YAZISININ NİMakaraİKLERİ Nitelik, bir haberin eğer olmazsa olmazıdır; haberi yüklem yapan anayasa taştır. Bir haberin kıymetini anlamak bağırsakin öncelikle yüklem kavramı üzerinde eğleşmek gerekir. Toplumda yahut doğada meydana gelen çeşitli hadise, hâl ve görünümle dayalı selen ve duyurulara yüklem denir. Bu haberlerin çecik duyurulması amacıyla belirli kurallar gözetilerek hazırlananlarına da yüklem hatları denir.

şanlıurfa haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Fiyatları https://trambolin.name.tr/ https://ahsapmalzemeimalati.name.tr/ https://pusula.name.tr/ https://seoindex.name.tr/ https://hayalfelsefesi.name.tr/ IQos Heets
Puro Satın Al puff bar satın al
takipci satin al